FI
SV
EN
menu icon

Artikkelit

Jalostusmenetelmät kehittyvät – suunta päätetään yhdessä

21.11.2025

Pohjoismainen jalostusjärjestelmä on kansainvälisesti laajasti arvostettu suunnannäyttäjä terveysjalostuksessa. Suomi, Ruotsi ja Tanska ovat onnistuneet rakentamaan usean maan ja rodun kattavan yhteisen jalostusarvolaskennan, joka nyt laajenee entisestään.

Genomijalostus ja eurooppalainen yhteistyö ovat tuoneet merkittäviä edistysaskeleita arviointiin. Nyt perustamisvaiheessa oleva European Bovine Evaluation (EBE) kokoaa yhteen keskeiset jalostusmaat, Saksan, Ranskan ja NAV-maat. Sen tavoitteena on laajentaa yhteistyötä siten, että mukaan saadaan myös punainen populaatio ja jersey vuoteen 2028 mennessä. Aluksi indeksit lasketaan holstein-rodulle.

EBE pyrkii yhdistämään osaamista, tietoa ja resursseja entistä parempien jalostusarvioiden tuottamiseksi. Se mahdollistaa tulevaisuudessa tarkemmat arvostelut, paremmat laskentamallit sekä laajemman genotyyppi- ja fenotyyppitiedon hyödyntämisen.

Kokonaisjalostusarvo NTM säilyy, vaikka osaindeksejä lasketaan jatkossa EBE-yhteistyössä. Tämä mahdollistaa kansallisten ja pohjoismaisten painotusten säilyttämisen sekä sen, että suomalaiset karjanomistajat voivat jatkossakin vaikuttaa jalostuksen suuntaan.

Genomidata on vahva työkalu, mutta sen perusta on perinteinen tuotosseuranta. Ilman laadukasta kentältä kerättävää fenotyyppitietoa ei ole luotettavaa jalostusarviointia. Kehitys nojaa siihen, että käytännön työ karjoissa jatkuu – laadukkaasti ja pitkäjänteisesti.

Jalostusmenetelmät muuttuvat, mutta suunta päätetään yhdessä.

Anna Lappalainen
hallituksen jäsen

Kirjoitus on aiemmin julkaistu Faba-lehdessä 3/2025

Jalostusmenetelmät kehittyvät – suunta päätetään yhdessä

Tutustu myös näihin:

NTM versio 3.0 – pohjoisiin olosuhteisiin, pohjoismaisin painotuksin

11.5.2026

NTM versio 3.0 – pohjoisiin olosuhteisiin, pohjoismaisin painotuksin

Lue lisää

Palvelupäällikkö Etelä‑Pohjanmaalle johtamaan alueen lisääntymispalveluja.

8.5.2026

Palvelupäällikkö Etelä‑Pohjanmaalle johtamaan alueen lisääntymispalveluja.

Lue lisää

Takaisin