Artikkelit
14.4.2026
Tilan vierailijoille on tarjottava ympäristö, jossa he voivat toimia mahdollisimman tautiturvallisesti.

Tilan vierailijoille on tarjottava ympäristö, jossa he voivat toimia mahdollisimman tautiturvallisesti ja heidän voidaan myös edellyttää toimivan näin. Jos vierailijoiden toiminnassa on puutteita, on oikein huomauttaa siitä asiallisesti.
Ykkösjuttu on tautisulku, jota navettaan tulevien tulee käyttää oikein. Sääntö koskee myös omaa väkeä. Tautisulussa kuuluu olla selkeästi erotettu puhdas ja likainen puoli, jossa on naulakko vierailijan vaatteille. Puhtaan puolen lattian on oltava sellainen, että siinä voi kävellä sukkasillaan. Vaihtoehtoisesti voi käyttää esim. crocseja. Saappaat laitetaan jalkaan vasta eläintiloihin mentäessä. Kävijöille pitää olla toimintaohjeet, käsienpesu- ja desinfiointipaikka sekä eri kokoisia puhtaita, kuivia suojahaalareita, saappaita sekä tuubihuiveja ja kertakäyttöhanskoja. Jos käytössä ei ole kertakäyttöhaalareita, tulee olla pyykkikori haalareille, koska ne on pestävä joka käytön jälkeen. Poistuttaessa saappaat pestään, myös pohjasta, joten tätä varten on hyvä olla harjalla varustettu pesupaikka.
Kävijöiden laukkua varten pitäisi löytyä valaistu pöytätasoa, jossa on suojapaperi, joka vaihdetaan uuteen vieraan lähdettyä. Vierailijan tulee ennakoida, mitä tarvikkeita hän tarvitsee. Näin vältetään turhat käynnit autolla, sillä näihin on vaihdettava omat kengät.
Karjanomistajan on huolehdittava, ettei piha-alue huonoillakaan keleillä ole mutainen ja lantareitit on järjestettävä niin, etteivät ne risteä vierailijoiden ajoreittien kanssa. Lisäksi on varmistettava, ettei eläimiä kosketella turhaan tai kuljeta eläinten ruokintapöydillä, mikäli saappaille ei ole pesupisteitä.
Mikäli eläimissä on tarttuvien tautien oireita, ilmoita niistä kattavasti (seminologit, eläinlääkäri, maitoauto, eläinkuljetus, rehukuljetus). Vierailijat voivat huomioida sen ajojärjestyksen suunnittelussa. Ja muista: tilalla mahdollisesti olevaa tautia ei pidä hävetä.
Tilalta olisi hyvä löytyä tietyt tarvikkeet, jotta vierailijoiden ei tarvitse tuoda omiaan. QR-koodista pääset katsomaan ETT:n laatiman listan suositelluista tarvikkeista.

Kirjoittaja on Emovet oy:n palvelupäällikkö Anna Oksa-Pulliainen.
Juttu on julkaistu aiemmin Faba-lehdessä 1-2026