FI
SV
EN
menu icon

Webinaarit

Astujasonnin valinta emokarjassa

29.1.2026

Astujasonnin huolellinen valinta on emokarjan kehityksen kannalta tärkeimpiä töitä. Tero Mustonen Fabasta ja Maiju Pesonen Lukesta antavat perusteellisen katsauksen mihin astujasonnia valittaessa tulee kiinnittää huomiota ja miten toimia käytännössä sonnikaupoilla sekä kun sonni tulee kotiin. Webinaarin järjestäjä on Faba osk.

Tallenteen pituus on 1 h 15 min

Astujasonnin valinta emokarjassa

Astujasonnin valinta on investointi emolehmäkarjan tuotantoon. Valinnassa on syytä kiinnittää huomiota useisiin yksityiskohtiin, jotta lopputulos niin eläinaineksen kuin talouden osalta vastaa tavoitetta.

Kuunneltuasi webinaaritallenteen. Vastaa myös lyhyeen palautekyselyyn. Se auttaa meitä kehittämään webinaarejamme jatkossa. Kysely on avoinna 26.2.2026 saakka ja pääset siihen tästä: https://forms.office.com/e/5keG6hhUAd

Tutustu myös näihin:

NTM versio 3.0 – pohjoisiin olosuhteisiin, pohjoismaisin painotuksin

11.5.2026

NTM versio 3.0 – pohjoisiin olosuhteisiin, pohjoismaisin painotuksin

Lue lisää

Palvelupäällikkö Etelä‑Pohjanmaalle johtamaan alueen lisääntymispalveluja.

8.5.2026

Palvelupäällikkö Etelä‑Pohjanmaalle johtamaan alueen lisääntymispalveluja.

Lue lisää

Takaisin