Sorkkaterveys

FabaSORKKA sorkkaterveyden seurantaan ja hallintaan

  • Sähköinen sorkkaterveysraportti SorkkaModuuli
  • Bisnes+ -toimintoruutu sorkkasairauksien aiheuttamien tulonmenetyksien seuraamiseen
  • Faban ja Emovetin yhteinen SorkkaPlus -palvelu sorkkaongelmien havainnoimiseen ja hoitamiseen. Lue lisää Emovetin kotisivulta.
  • Sorkkahoitotietojen tallennussovellus SorkkaMobiili

SorkkaModuuli

SorkkaModuuli on sähköinen sorkkaterveysraportti, josta voi helposti seurata koko karjan ja yksittäisen eläimen sorkkaterveystilannetta. SorkkaModuulissa voi myös verrata oman karjan tilannetta muihin karjoihin. Lisäksi tarjolla on työkalu sorkkahoitojen suunnitteluun.

SorkkaModuuli on osa Minun maatilani –ohjelmistoa ja sen voi hankkia Tuotteet -osiosta.

Bisnes+ – toimintoruutu

Bisnes+:n Sorkkaterveys – toimintoruutu näyttää arvion sorkkasairauksien aiheuttamista tulonmenetyksista vuosineljänneksittäin. Arvio perustuu tietokantaan tallennettuihin sorkkahoitotietoihin ja sairauskohtaisiin tulonmenetysarvioihin. Toimintoruudusta on suora linkki SorkkaModuuliin Minun maatilaani.

SorkkaMobiili

Kun sorkkahoitajalla on SorkkaMobiili käytössään, karjanomistaja säästyy tallennustyöltä. Sorkkahoitotiedot ovat jatkuvasti ajan tasalla neuvonnan tietokannassa sekä raporteilla, joita voidaan hyödyntää ruokinnan ja hoidon suunnittelussa.

SorkkaMobiililla sorkkahoitaja tallentaa sorkkahoitotiedot neuvonnan tietokantaan sorkkahoidon yhteydessä. Karjanomistaja voi tallentaa sorkkahoitotiedot MinunMaatilani -ohjelmistolla.

SorkkaMobiilia käyttävät sorkkahoitajat

Avaa lista klikkaamalla nuolesta.

Lista SorkkaMobiilia käyttävistä sorkkahoitajista
NimiPaikkakuntaPuhelin
Autio RaimoPihtipudas0405725440
Beck BasKastelholm04573447153
Eklund DaniHartola0407017615
Granbäck AndersKronoby0405456106
Gröhn HeliKiuruvesi0405389250
Hakuli InkaLahti0440380690
Haukilahti JanneVeteli0408341408
Honkola EsaSoini0400440678
Janné AriHämeenlinna0503658741
Juntunen MikaSonkajärvi0400175343
Jussila KalleLestijärvi0407701793
Jyrkinen ReijoLempäälä0400634651
Kaikkonen MarkoKiuruvesi0400325239
Karvinen PekkaPolvijärvi0503726820
Kekäläinen SamiTuusjärvi0443274868
Kemppainen TanjaSäräisniemi0453554515
Kielinen MikaKortesjärvi0503591886
Kippo MikaKälviä0400936793
Klemola AskoVeteli0400361993
Koivumäki TommiUllava0405898502
Kontio TimoYlivieska0405219965
Korppi PiiaTirva0400825695
Korvela TapioKokkola0405112290
Koskela JanneKarhi0503311382
Kumpulainen JouniPyhäsalmi0409608980
Kurkela EeroTavastkenkä0440260465
Laamanen JoukoLappeenranta0400435310
Lundgren JanneNumminen0505932400
Markkanen JoukoHalikko0447054616
Niemelä KimmoKeikyä0500623685
Nivala ErkkiNivala0405041706
Nykänen JaniKiuruvesi0504006210
Ohra-aho JuhaYlä-kintaus0500915851
Potila MattiToholampi0500583081
Poutiainen AnttiJuankoski0440599601
Pulliainen MarkusMuhos0443798685
Pulliainen TuomoPieksämäki0400550034
Puputti MattiEura0405416006
Puutio SaanaMarinkainen0403115616
Raappana MarkusNivala0445955259
Ruuska ToniSuolahti0458493211
Ryödi MarkoJokioinen0440476029
Sillanpää TimoHämeenlinna0451145985
Somero JaniAlavieska0405237235
Toivonen HeikkiKoski TL0500533340
Tukiainen TuomoJuankoski0405278379
Valdonen TarmoLohja0400105577
Vartiainen MarkoHaapajärvi0400410553
Ylitalo JussiTervola0405131929